7. Kreslení svislých konstrukcí
RYCHLÝ NÁHLED DO PROBLEMATIKY KAPITOLY
- Normové požadavky na zakreslování
- Stěny, pilíře, obklady
- Půdorysy a řezy Rychlý náhle d
CÍLE KAPITOLY
Po úspěšném a aktivním absolvování této KAPITOLY
- Budete:
- umět kreslit půdorysy a řezy stěn, příček, pilířů
- umět kreslit obklady
- Získáte:
- schopnost orientovat se ve stavebních výkresech
- umět zakreslovat svislé konstrukce
- Budete schopni:
- zakreslit půdorysy a řezy stěn, příček, pilíře
- zakreslit a označit obklady
ČAS POTŘEBNÝ KE STUDIU
Celkový doporučený čas k prostudování kapitoly je 90 minut.
KLÍČOVÁ SLOVA KAPITOLY
stěny, sloupy, pilíře, příčky, obklady, řez, půdorys, řezová rovina Klíčová slova
PRŮVODCE STUDIEM 7
V této kapitole se naučíte zakreslovat svislé konstrukce.
7.1 Kreslení svislých konstrukcí
7.1.1 Všeobecně
Pro kreslení svislých konstrukcí v půdorysu se řezová rovina vede:
- u svislé stěny (neproměnné, konstantní tloušťky) a u pilíře, popř. sloupu (s neproměnným průřezem) podle kapitoly 2.1.2;
- u šikmé stěny nebo u stěny s proměnnou tloušťkou, popř. sloupu (pilíře) s proměnným průřezem vždy pod spodním lícem stropu zakreslovaného podlaží, bez ohledu na otvoru ve stěně ; v těchto případech se konstrukce (včetně otvorů) po řezovou rovinou kreslí zjednodušeným obrysem, a půdorys se doplní svislým řezem, popř. pohledem.
V půdorysu se kreslí:
- obrys stěny a sloupu (pilíře), které protíná řezová rovina - podle kapitoly 2.3 – obrázek 98
- obrys stěny (popř.stěny
- obrys stěny, která nedosahuje ke stropu - tlustou plnou čarou s označením
- obrys stěny nad řeznou rovinou (nezačíná na úrovni podlahy) – tlustou čerchovanou čarou
Pro kreslení svislých konstrukcí ve svislém řezu se řezová rovina vede podle kapitoly 2.3 . Ve svislém řezu se obrysy stěn, které protíná řezová rovina, kreslí podle kapitoly 2.3 a obrysy stěn, popř. sloupů (pilířů) viditelných v pohledu se kreslí tlustou plnou čarou. Sloupy (pilíře) se zobrazují pouze v pohledu (řezová rovina je neprotíná) - obrázek 95 .
7.1.2 Rozměry a poloha
Rozměry a poloha stěn a sloupů (pilířů) se v půdorysu a ve svislém řezu kótují zpravidla délkovými kótami podle kapitoly 1.8. U konstrukce stěny, nedosahujících až ke stropu, se v půdorysu připíše do okrouhlých závorek kóta, udávající výšku nad úrovní povrchu podlahy (obrázek 96).
Otvory ve svislé konstrukci se v půdorysu kótují koordinačním rozměrem otvoru na kótovací čáře. Nad kótovací čáru se píše šířka a pod výška otvoru, za kterou se v okrouhlé závorce uvede výška případného parapetu od úrovní podlahy. (obrázek 97)
Rozměry průřezu sloupů (pilířů) se mohou v půdorysu kótovat též na odkazové čáře, a to součinem rozměrů, kdy na prvním místě se uvede rozměr té strany, od které vychází odkazová čára, nebo průměrem u kruhových průřezů (obrázek 98).
7.2 Kreslení obkladů
Pro kreslení, kótování a označování v půdorysu platí tyto zásady:
- obklady se kreslí jednou velmi tlustou čerchovanou čarou nezávisle na počtu vrstev (obrázek 99)
- půdorysný rozměr obkladu se kótuje délkovými kótami obrázek 99a a 99d
- výška obkladu se uvede kótou psanou do okrouhlých závorek, která se připíše k jeho zobrazení (obrázek 99b) nebo pod kótovací čáru (obrázek 99d), přitom:
- u obkladu, který začíná u podlahy, ale nedosahuje celé výšky zobrazovaného podlaží, označuje kóta celkovou výšku obkladu nad úrovní hotové podlahy (obrázek 99b a 99d)
- u obkladu, který nezačíná u podlahy, určují kóty výšku obkladu a vzdálenost mezi úrovní hotové podlahy a dolní hranou obkladu. Na prvním místě se uvádí výška obkladu (obrázek 99c)
- druh obkladu (popř. i nosné konstrukce obkladu) se označí odkazem
Ve svislém řezu se obklady stěn a stropů (např. kontaktně lepené podhledy - obrázek 99e kreslí jednou velmi tlustou čerchovanou čarou nezávisle na počtu vrstev nebo konstrukci. Druh obkladu se označí odkazem.
V pohledu na vnější nebo vnitrní svislou konstrukci se obrys obkladu, popř. rozhraní jednotlivých druhů obkladů, kreslí tlustou plnou čarou. Jednotlivé plochy obkladů se označí odkazem.
TEST 8
K otestování Vašich znalostí si můžete stáhnout a spustit test. A to test 8, který je zaměřen na opakování látky z předchozí kapitoly.
Vytisknout | Nahoru ↑