POZEMNÍ STAVITELSTVÍ III.

učební text

Jan Mareček, Kateřina Kubenková, Miloslav Šindel, Filip Čmiel

Ostrava 2006

Recenze: Doc. Ing.arch. Josef Šamánek, CSc.

Název:   Pozemní stavitelství III.

Autor:    Jan Mareček, Kateřina Kubenková, Miloslav Šindel, Filip Čmiel

Vydání: první, 2006

Počet stran:  208

Studijní materiály pro studijní programy

B3502 Architektura a stavitelství a B3607 Stavební inženýrství

Jazyková korektura: nebyla provedena.

Určeno pro projekt:

Operační program Rozvoj lidských zdrojů

Název: E-learningové prvky pro podporu výuky odborných a technických předmětů

Číslo: CZ.O4.01.3/3.2.15.2/0326

Realizace: VŠB – Technická univerzita Ostrava

Projekt je spolufinancován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR

© Jan Mareček, Kateřina Kubenková, Miloslav Šindel, Filip Čmiel

© VŠB – Technická univerzita Ostrava

ISBN 978-80-248-1470-4

Úvod do předmětu

Podle stavebního zákona č. 183/2006 Sb §108 se k výrobkům použitým pro stavbu, připojuje doklad prokazující shodu jejich vlastností s požadavky na stavbu. Pro stavby mohou být navrženy a použity jen takové výrobky, materiály a konstrukce, jejichž vlastnosti z hlediska způsobilosti stavby pro navržený účel zaručují, že stavba při správném provedení a projektem předepsaném užívání, splní požadavky na spolehlivost konstrukce, hygienu, ochranu zdraví a životního prostředí. Dále musí splnit požadavky na bezpečnost při užívání a udržování stavby.

Předmět „Pozemní stavitelství III“ je zaměřen na konstrukce obvodových plášťů, které chrání interiér staveb před účinky venkovního prostředí. Takové pláště musí spolehlivě plnit všechny uvedené funkce po dobu projektované životnosti konstrukce.

Při úvahách o trvanlivosti stavebních konstrukcí je nutné počítat s tím, že jejich spolehlivost závisí nejen na projektu ale i na provádění a užívání stavby.

Nelze přehlédnout vývoj potřeb uživatelů staveb, který se může podstatně změnit třeba v oblasti energetickou náročnost budov.

Abychom mohli porovnávat vlastnosti staveb ve vztahu k prostředí i ceně objektu musíme znát energetickou bilanci všech jejich potřeb. Musíme znát míru, kterou se jednotlivé konstrukce podílejí na zajištění tepelné pohody, na stabilitě konstrukce,na větrání objektu, na znehodnocení venkovního prostředí stavby, na oslunění obytných prostor, nebo na jejich zastínění.

Abychom mohli provést vyhodnocení energetické náročnosti stavby je nutné rozdělit obvodový plášť na svislé konstrukce plné, výplně otvorů, střešní konstrukce, podlahové konstrukce. Pro návrh vhodné konstrukce musíme se seznámit s prostředím stavby, zařadit objekt podle teplotních, větrových a sněhových pásem, seznámit se mikroklimatem místa staveniště.

Výsledkem takové analýzy je pak celkový průkaz tepelné účinnosti objektu, který by měl být naplněn projektem, prováděním na stavbě a při užívání budovy.

Nakonec můžeme rozhodovat i o trvanlivosti některých kompletačních konstrukcí vzhledem k udržení trvalého vývoje objektu. Tak široký pohled poznání by mel být cílem uvedeného předmětu.

Vlastní studijní opora, předmětu Pozemní stavitelství III, je pokračováním podobných podpor PSI a PSII. Studium uvedeného předmětu je nemyslitelné bez znalostí získaných v předchozích předmětech pozemního stavitelství a prostředí budov.

Vlastní Studijní opora je rozdělena do šesti kapitol studijního textu, které jsou doplněny souhrnem a opakováním ve formě prezentací jednotlivých kapitol.

V textu jsou uvedeny základní popisy materiálů a konstrukcí spolu s doporučením nejvhodnějších sestav. Prezentace je naplněna fotodokumentací a výkresy detailů, které lépe mohou ukázat a přiblížit skutečné stavebnictví.

Vytisknout | Nahoru ↑