2.4 Základové desky
Základové desky roznášejí zatížení na celou plochu půdorysu stavby. Základové desky se používají v nehomogenní, málo únosné půdě, zejména pro výškové a značně zatížené konstrukce v konstrukčním systému stěnovém i skeletovém. Desky se rovněž používají pro zakládání objektů pod hladinou podzemní vody.
Základové desky se provádějí železobetonové monolitické, z prostého betonu; podle tvaru je rozdělujeme na - desky rovné, žebrové (deska se spodními žebry, deska s horními žebry), roštové nebo hřibové.
- Základová deska rovná: je neměnné tloušťky, je obvykle železobetonová v tl. 500 až 1200 mm.
- Základová deska žebrová: používají se při větší osové vzdálenosti nosných stěn nebo sloupů a při větším zatížení. Dovolují menší tloušťku vlastní základové desky, žebra desku ztužují. Žebra mohou probíhat i v obou směrech jako rošt. Pro větší tuhost celé základové konstrukce se žebra zesilují náběhy. Nevýhodou žebrových desek (desky s horními žebry) je nutnost klást podlahu na vyrovnávací násyp nebo samostatnou nosnou konstrukci, v tomto případě lze vzniklý meziprostor využít pro rozvody a vedení instalací. U základových desek se spodními žebry je značně složité provádění izolací.
- Základová deska hřibová: princip je prakticky stejný jako u základových desek žebrových.
Mezi zvláštní druhy deskových základů řadíme tzv. nerovné desky, které jsou monolitické tenkostěnné (betonové obrácené klenby nebo lomenice), u kterých se využívají zkušenosti s velkou únosností klenutých konstrukcí a skořepin. Prostorovým uspořádáním lze dosáhnout značné únosnosti základu i celé spodní stavby a roznesení zatížení na velkou plochu. Je však nutné pravit základovou spáru do požadovaného profilu.
Řešení zvláštních druhů základů:
- základová deska ve tvaru obrácených plochých kleneb,
- skořepinová základová konstrukce ve tvaru obrácených kleneb,
- obrácené základové klenby,
- obrácené základové lomenice